Suffe Kuran Kursunda 39 öğrenci icazetini aldı.

Diyarbakır Sur ilçesine bağlı Suffe Yatılı Erkek Kuran Kursunda Hadis İlmi ile İslam İlimlerini Okuyarak Mezun Olan 39 Öğrenciye İcazet verildi. Türkiye’ de bir ilk olarak  Buhari,Müslim,Ebu Davud ve Tirmizi adlı hadis kitaplarının tamamı ders olarak okundu. İcazet Törenine Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İŞLİYEN Sur İlçe Müftüsü Ramazan TOLAN Diğer İlçe Müftüleri Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan TANRIVERDİ Vakıflar Bölge Müdürü Metin EVSEN Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri Diyanet sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer EVSEN ve 2000 Civarında İlim Adamları Katıldı.

 

  Seyda Molla Hüseyin El-Boti’ nin Ev sahipliliğinde İcazet Töreni yapıldı. İcazet Hakkında Bilgi veren Seyda Molla Mahmut Elçi;

 

-İlk İcazetin İslam tarihinde Hicri 295 yılında İmam Şafii Risalet’i Üzerine aynı zamanda İmam Şafii’ nin talebesi olan Süleyman oğlu Rabi’ tarafından verilmiş olup o zamandan sonra artık bir gelenek haline gelmiştir.

– Bazı Kaynaklarda İcazetin İslamiyet’ten 64 yıl önce verildiği iddia edilmektedir bu tamamen uydurmadır.

-İcazet İslamiyet tarihinde ilk dönemlerde hadis alanında olmuştur. Bu daha sonra İslam ilimleri ve diğer ilimlerde de verilmiştir.

 

-Seyda Molla Hüseyin’in İcazet alan öğrencilerine şu tavsiyelerde bulunmuştur;

 

-İcazet aldıktan sonra ilim bitmez gittiğimiz yerde okumuş olduğumuz ilmi insanlara ulaştırın.

-Okumuş Olduğumuz ilim ile aynı zamanda amel edin amel edilmeyen ilim meyve vermeyen ağaca benzer.

-İcazet alan mücazlar kendilerini cahillere benzetmesinler

-Bir âlim Hizb(Gruplaşma) ve politika yapmamalıdır. Bunlardan uzak durmalı Ve su gibi berrak olmalıdır.

-İcazet alan öğrenciler Kuran’ a Peygamber (S.A.V.) in Sünnetine ve Okumuş Olduğu kitaplarına uymalıdırlar. Bunlara uymayan delalettedir.

 

 Sur İlçe Müftüsü Ramazan TOLAN İse Şunları Söyledi;

 

Bu gibi Müesseslerin İlim Müessesleri olduğunu ve Allah Bu müesseslerin sayısını artırması dileğinde bulundu. Bugün İslam Ümmetinin Bu gibi Müesseslere, Alim ve Hocalara ihtiyacı olduğunu söyledi Göklerde ve yerde suyun dibinde Balıkların kendileri için istiğfar ettiği meleklerin kendilerine kanatlarını gerdiği Alimlere ihtiyaç vardır. Büyük âlimlerin yetişebilmesi için iyi hocalar olması lazım ve buna talip öğrencilerin olması lazım Elhamdülillah Bu müesseselerde hem iyi hoca hem de buna talip öğrenciler vardır.

 

İl Müftüsü Burhan İŞLİYEN’ de Şunları Söyledi;

 

Bu gibi müesseseleri günümüze getiren hocalarımızdan ve öğrencilerimizden Allah razı olsun

Arkeologlar kazı yaparken çekiç balta vb. Aletleri kullanmak yerine Çapa ve çivi üzerine bağlanmış bir çaput ile kazı malzemeleri kullanırlar. Çünkü Çıkarılan Eser’ e bir zarar gelir ise o eser işe yaramaz hale gelir. Bizde daha iyi bir hassasiyet ile çocuklarımıza özen göstermeli ve daha titiz davranmalıyız. Nefesimizin ve sesimizin bulunduğu her yere Allah’ın adını yaymalıyız. Gençler ile buluşmamız gerekiyor uyuşturucunun ve kör ideolojinin bataklığına giren gençlerin bu hali üzere ölürler ise cennete giremezler Allah Korusun. Ellerinden tutamadığımız ve yüzlerine hitap edemediğimiz gençler Müstehcenlik bataklığına düşerlerse ve imansızlık kuyusuna düşerlerse, şirkin eline ve pençesine düşerlerse, cennete giremezler gençlerimiz için himmetimizi arttırmalıyız. Bu mümtaz heyeti bulmuş iken yeniden birbirimiz ile konuşmaya ve yeniden birbirimiz e hitap etmeye çaba göstermeliyiz. Değerli aziz misafirler gençlerimiz için daha çok çabalamalıyız. Köyde ve şehirde nerede olursa olsun binlerce kişiye ulaşmamız lazımdır. Bugün bu müesseselerde Medrese Tahsil faaliyetlerini rağmen bu kadar Seyda, müderris, hoca, Kuran Kursuna rağmen müftülüklerin vazife yapan milli eğitim görevlilerine rağmen hala belirtiyorum ki Allah’ ın Adını bilmeyen genç kardeşlerimiz vardır. Şurada iki rekât namaz kılmayı bilmeyen abdest nasıl alınır bilmeyen gençlerimiz vardır.

Dışarda farklı bir dünya vardır eline aldığı silah ile arkadaşını dizilerde gördüğü gibi vuran bir dünya vardır. Onun İçin Allah (C.C.) Kendimize onlara ulaşma gayretini gösteresin Her birimize bize verilen emanetini yani çocuklarımız başta söylediğim gibi onlara titizlik ile davranmayı nasip etsin İcazet Merasimimiz Hayırlı olsun.

 

İLEKDAV Başkanı Muhammed Tayyip Elçi ;

 

Âlimler peygamberlerin varisleridir Hadisi Şerif’ini hatırlatarak Peygamberlerin varisleri Olmakla iftihar ediyoruz eğer biz böyle çok büyük bir iddia peşinde isek bunun altyapısını doldurmamız lazım. Peygamberler varisi olmak ne demektir ve bize ne gibi sorumluluklar getirmektedir bunun bir muhasebesini yapmamız gerekir o halde peygamberler neler yapmıştır bunu yapmalıyız. Peygamberler talim’ lik yapmıştır bizler de ilmi öğretmeliyiz İlmi Öğretip ilmimiz ile amel etmeliyiz Peygamberimiz (S.A.V)’in Hz. Aişe Validemizin İfadesi ile Ahlakı Kur’an’ idi o halde Kuran’ın emrettiği ahlak ile ahlaklanmamız lazım. Peygamberlerin vazifesi olan irşat vazifesini yapmalıyız ve aynı zaman da İrşat vazifesini öğrencilerimize de öğretmeliyiz.

 

Konuşmasının devamında Âlimlerimize Hitap eden İLEKDAV Başkanı Avrupa’dan, Amerika’dan, Kanada’dan ve uzak doğudan misyonerlerin Peygamberler ve Sahabeler şehri olan Diyarbakır sokak ve caddelerinde cirit attığını hepimiz biliyoruz. Irkı ayrı, dili ayrı, rengi ayrı binlerce Misyonerlerin halkımızı ifsat etmek için binlerce kilometreden gelip Müslüman kardeşlerimizi ifsat etmeyi becerebiliyorken biz neden Müslüman kardeşlerimize sahip olamıyoruz. Bunun bir muhasebesini yapmalıyız dedi.

 

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, İlim ile ilgili Konuşma yaptıktan sonra Pakistanlı Muhaddis Muhammad Nazir Khan Hadis ile ilgili icazetnameyi okuduktan sonra program 39 öğrencinin icazet diplomalarını Seyda Molla Hüseyin El-Boti’ den aldılar.

Mezuniyet Törenine katılan 2000 Misafire yemek verilerek program sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir