Erdoğan: İlahiyat Fakülteleri, Medreselerin Yerini Dolduramadı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açık konuşuyorum. Cumhuriyetle birlikte medreselerin kaldırılması büyük bir kayba ve boşluğa sebep oldu. İlahiyat fakülteleri bu boşluğu dolduramadı.” dedi.

Erdoğan: İlahiyat Fakülteleri, Medreselerin Yerini Dolduramadı
28 Nisan 2016 Perşembe 17:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatipliler Derneği’nce Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenen “Önder İmam Hatip Gençlik Buluşması”na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcılara karanfil dağıttı.Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Medreselerin Cumhuriyet ile birlikte kaldırılmasının büyük bir kayba neden olduğunu” savunarak, “İmam hatipler, ilahiyat fakülteleri çok önemli yer alıyorlar. Bu kurumların medrese geleneğinin bilgi birikime henüz ulaşamadı” dedi. Dört çocuğunun da imam hatip lisesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Sizler, yani bir mensubu olmaktan şeref duyduğum imam hatipliler, son dinin ve son peygamberin günümüzdeki hizmetkârları olarak rahmetli Akif Ersoy’un özlemini çektiği Asım’ın nesli olan, üstat Necip Fazıl’ın ‘Zaman bana aittir’ dediği gençler olarak, unutmayın sadece bu milletin değil, tüm ümmetin de umudusunuz” diye konuştu.

 

fft31_mf6784169

 

MEDRESELERİN YOZLAŞMASI SIKINTIYA YOL AÇTI”

İİT’da iş birliğini başarmaya çalışacağız. Gençler, Müslümanlar olarak dünyada hak ettiğimiz yere gelebilmek için dinimizi onunla birlikte tarihimizi iyi öğrenmeliyiz. Açık konuşuyourm. Osmanlı’nın son dönemlerinde ülkenin en önemli bilim ve irfam kaynakları olan medreselerin yozlaşması büyük sıkıntıya yola açmıştır. Cumhuriyetle birlikte bunların kaldırılması büyük bir kayba ve boşluğa sebep olmuştur. İmam hatipler, ilahiyat fakülteleri çok önemli yer alıyorlar. Bu kurumların medrese geleneğinin bilgi birikime henüz ulaşamadı.

“İSLAM DÜNYASININ UMUDU TÜRKİYE”

Son birkaç yüzyıl dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır. Yaşanan sancılar, üst üste gelen krizler yeni bir değişim dalgasının habercisidir. Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. İslam dünyasının umudu Türkiye’dir, bu böyle biline. Türkiye’nin umudu da sizlersiniz. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunu biliyorum, bu kaçışı telafi olmayan bir görevdir. Ne diyor şair? “Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır, ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır.” Ben imam hatiplilere Türkiye ile birlikte tüm ümmetin hatta tüm insanlığın geleceğini inşa etme vazifesinin verileceğine inanıyorum. Her kardeşimden bu şuurla çalışmasını, mücadele etmesini bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir